© Asz Design 2017.

10 trików jak optycznie powiększyć sypialnię


Sypialnia jest ważnym miejscem w każdym domu – miejscem odpoczynku i relaksu. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na ten pokój. Nie załamujmy się jednak. Problem małej sypialni możemy rozwiązać, dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Zapoznaj się ze wskazówkami od projektantów wnętrz i dodaj przestrzeni niewielkim pomieszczeniom.

1.      KOLORYSTYKA
Używaj jasnych kolorów. Biel to kolor nieograniczonej przestrzeni i czystości. Optycznie podnosi i rozszerza pomieszczenie. Jasne kolory zdecydowanie lepiej odbijają światło, co w efekcie skutkuje optycznym powiększeniem pomieszczenia.

kolor ścian w sypialni

2.      LEKKOŚĆ
Jasna podłoga i jasny „otwarty” sufit optycznie powiększają wnętrze dodając mu lekkości, a dzięki temu sypialnia wyda się bardziej przestronna.

3.      OGRANICZENIE DEKORACJI 
Nadmiar dekoracji może optycznie pomniejszyć wnętrze. W takich przypadkach trzeba umiarkowanie dobierać elementy dekoracyjne. Należy również starać się o tak  ich dobór, aby były one integralną częścią sypialni, a nie zaburzały jej prawdziwe oblicze.

4.     ODPOWIEDNIE UŁOŻENIE PODŁOGI 
Jeżeli nasza sypialnia jest zbyt wąska, to najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie podłogi prostopadle do dłuższej ściany.  Jeżeli natomiast nasza sypialnia jest zbyt krótka najlepiej zastosować podłogę w pasy równolegle do krótszej ściany. 

odpowiednie ułożenie podłogi

5.     EFEKT GŁĘBI
Jeśli ściana za łóżkiem będzie ciemniejsza od reszty i dodatkowo umieścimy na niej jakiś przestrzenny element, wówczas całe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie dłuższego, a co za tym idzie większego. Uzyskujemy efekt bezkresu. 

6.    BRAK STOLIKÓW NOCNYCH 
Zamiast stolików nocnych i lampek nocnych,  półka nad łóżkiem i lampy zwisające z sufitu, bądź też umieszczenie oświetlenia na półce znajdującej się za łóżkiem. Ten trik pomoże rozwiązać problem braku miejsca.

7.      MAŁO KONTRASTÓW 
Im mniej kontrastowych kolorów we wnętrzu tym większe wydaje się pomieszczenie. Zbyt duże kontrasty kolorystyczne w małych przestrzeniach powodują efekt chaosu i sprawiają, iż sypialnia optycznie traci na wielkości.

8.      LUSTRA 
Umieszczenie w sypialni luster w odpowiednim ułożeniu również pomoże uzyskać efekt powiększenia. Lustro tworzy iluzję otwarcia wnętrza i bezkresu.

lustro w sypialni

9.     MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ 
Przy planowaniu sypialni powinniśmy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie, dzięki czemu unikniemy bałaganu. Szafa tworząca jednolitą i spójną zabudowę, która dodatkowo będzie spójna z kolorem ścian  pozwoli optycznie otworzyć przestrzeń. W małych sypialniach sprawdzą się także pojemne szafki nocne czy łóżka z pojemnikiem, w którym można przechowywać nie tylko pościel.

10.    OPTYCZNE ROZSZERZENIE ŚCIAN 
Decydując się na niewielkie drobne wzory na jasnym tle np. w formie tapety,  pomieszczenie zyska efekt  powiększenia dzięki zatarciu granicy.

optyczne rozszerzenie ścian