© Asz Design 2017.

Aranżacja pokoju dla dziewczynki


Aranżacja wnętrz to duże wyzwanie, a wystrój pokoju dla dziewczynki powinien wspierać prawidłowy rozwój dziecka, kształtować jej wyobraźnie oraz ułatwiać zdobywanie wiedzy i oczywiście umożliwiać komfort wypoczynku i snu.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim przestrzenią bezpieczną dla dziecka. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego wykonane są meble, które zamierzamy postawić w pokoju dziewczynki i czy nie posiadają one ostrych krawędzi, które mogłyby stać się przyczyną tragedii podczas jednej z licznych zabaw. Meble powinny mieć zaokrąglone kształty i w miarę możliwości być przykręcone do ściany, żeby nie przewróciły się na dziecko. Zadbajmy o zaślepki do gniazdek elektrycznych, a jeśli chcemy zainstalować w pokoju drabinkę lub łóżko piętrowe koniecznie zadbajmy, żeby na podłodze pojawiła się wykładzina lub mata, która zamortyzuje ewentualny upadek. Możemy też wyznaczyć swoiste strefy, w których dziewczynka będzie mogła podejmować określone czynności. Dzięki temu pokój będzie bardziej ułożony i harmonijny, a dziecko szybciej nauczy się utrzymywać w nim porządek. Nie chodzi tu oczywiście o rygorystyczny podział, ale stworzenie przestrzeni, w której nasze dziecko będzie wypoczywać, bawić się oraz oczywiście uczyć.

pokój dla dziewczynki różowy

Niekoniecznie różowy

Zanim rozmieścimy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia pokoju, powinniśmy wybrać kolor ścian dla pokoju dziewczęcego. Większość rodziców wybiera w takim wypadku róż lub inny stereotypowo zbliżony kolor. Tymczasem doskonałym rozwiązaniem może być delikatny błękit, biel lub udekorowanie pokoju motywami z ulubionej bajki dziecka. Musimy pamiętać, że przestrzeń ta, ma nie tylko być funkcjonalna i czysta, ale też w maksymalnym stopniu cieszyć dziecko, zachęcać je do aktywności i rozwijać wyobraźnie. Samo ustawienie mebli nie różni się w tym wypadku od tego, które zastosujemy w pokoju chłopięcym. Łóżko najkorzystniej jest ustawić naprzeciw okna, a biurko jak najbliżej źródła dziennego światła.

pokój dziecięcy w jasnych kolorach pokój dla dziewczynki nieróżowy