© Asz Design 2017.

Aranżacja wnętrz: styl holenderski


Styl holenderski na pierwszy rzut oka może wydawać się wielu zbyt chłodny, a nawet surowy, jeśli jednak przyjrzymy mu się bliżej i poznamy, jak wygląda aranżacja wnętrz w tej formule, bez trudu dostrzeżemy, że za tym parawanem chłodu, kryje się niezwykle naturalne, bezpretensjonalne i właściwie wręcz przytulne wnętrze.

Jak poznać styl holenderski

To, co przede wszystkim odróżnia styl holenderski od choćby skandynawskiego czy też włoskiego to użycie wyłącznie naturalnych materiałów. W przestrzeniach urządzonych w tym stylu nie znajdziemy chemii ani sztucznych półproduktów. Spodziewać się za to powinniśmy drewna, ceramiki, szkła i elementów roślinnych. Dodatkowo drewno bardzo często jest surowe, nieoheblowane, pozbawione tak oczywistego dla nas wykończenia. Beton i metal spotkać możemy właściwie jedynie w tych pomieszczeniach, które są stylizowane na lofty, czy też tam, gdzie styl holenderski został połączony z industrial. Ekologia jest tutaj inspiracją nie tylko jako materiał, ale też w sensie stylu oraz zastosowanych wzorów. W pomieszczeniach „holenderskich” często znajdziemy odwołanie do wiejskiej tradycji, toporne kształty mebli czy przedmiotów użytkowych mają nawiązywać do minimalistycznych trendów, a sama przestrzeń maksymalnie zbliżać się do naturalnych kształtów. Niekiedy osoby aranżujące pomieszczenia stawiają na pewnego rodzaju niepowtarzalność i rezygnują z wyrobów fabrycznych na rzecz rękodzieła.

styl holenderski kuchnia

Ostrożnie z kolorami

Mimo że styl holenderski jest dynamiczny i często spotykamy tam abstrakcyjne, choć nie pozbawione geometrii wzornictwo, to cechuje go stonowana kolorystyka. Wyposażenie pomieszczenia utrzymane jest najczęściej w rozmaitych odcieniach szarości lub bieli. Odważniejsze barwy pojawiają się ewentualnie na krawędziach lub przy rozmaitych dodatkach. Wszystko to sprawia, że ten pozornie chłodny i surowy styl tworzy w efekcie przytulne pokoje, które nie są przeładowane, dzięki czemu zachowują przestronność i są doskonale oświetlone. Być może dlatego tak dostosowane i zindywidualizowane wnętrza zyskują coraz więcej wielbicieli, a sam styl holenderski mimo swojej prostoty, jest coraz częściej uznawany za wyjątkowy

styl holenderski salon

styl holenderski dodatki