© Asz Design 2017.

Aranżacja wnętrz: styl industrialny


Korzeni stylu industrialnego należy szukać w późnych latach 50 – tych. Powojenna recesja pozostawiła wówczas wiele postprzemysłowych pomieszczeń, które szybko zostały zagospodarowane przez artystów i innych zubożałych przedstawicieli bohemy. Współcześnie oczywiście nie ma nic wspólnego z przymusem ekonomicznym, a wręcz jawi się, jako symbol statusu i ekstrawagancji. 

beton w salonie 

Prostota i surowość

Styl industrialny to połączeniu fabrycznej prostoty z planowanym nieładem, co w efekcie tworzyć ma awangardowe, zachowane w chłodnej tonacji, nowoczesne wnętrze. Kluczowa jest tu przestrzeń, najważniejszy element stylu industrialnego, więc aranżacja powinna burzyć wszelkie klasyczne, znane z wielkomiejskiego budownictwa podziały na pokój, kuchnie czy salon. Projektowanie wnętrz wiąże się tutaj z wykorzystaniem betonu oraz metalu, które nadadzą pomieszczeniu surowości i wprowadzą chłodną tonację kolorystyczną. Cegła na ścianie pogłębi wrażenie post fabrycznego wnętrza, a jednocześnie sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej przytulna. Całość można wykończyć, wykorzystując gdzieniegdzie elementy rur, tłuczonego szkła czy kolorowych kamieni. 

cegła w mieszkaniu 

Nie tylko z odzysku

Klasyczny styl industrialny ma najczęściej zastosowanie w nieczynnych i nieużywanych obiektach przemysłowych w postaci hal, magazynów, spichlerzy czy fabryk. Styl soft loft idealnie sprawdza się w budowanych od zera kompleksach mieszkalnych stylizowanych na pofabryczną przestrzeń. To swoisty kompromis między industrialną stylizacją i przestrzenią, a nowoczesnym standardem i wykończeniem. Soft loft ma być surowy - mamy więc białą cegłę w ścianie i betonowe nawierzchnie z elementami drewnianymi, które mają przełamać twardy styl klasycznego loftu. Oświetlenie powinno eksponować surowe wnętrze w czym sprawdzą się lampy typu LED podzielone na wiele scen świetlnych. Istotnym elementem są dodatki. Nie może być ich zbyt wiele ale stare radio, rogowa kanapa, palma, czy choćby wisząca na kablu żarówka idealnie wpiszą się w stylistykę pomieszczenia. 

styl industrialny soft loftstyl industrialny detale

Postindustrialny styl coraz odważniej wkracza do naszych pomieszczeń mieszkalnych. Obecny kiedyś tylko w starych opuszczonych fabrykach, współcześnie występuje w nowoczesnych formach architektonicznych czy nawet blokach.