© Asz Design 2017.

Czym kierować się przy projektowaniu wystroju wnętrz?


Nawet najpiękniejsze mieszkanie może nie budzić zachwytu, jeśli zostanie niewłaściwie wyposażone, a z drugiej strony nawet niewielka przestrzeń potrafi zachwycać zamiast przytłaczać, jeśli projekt wystroju wnętrz jest dopracowany. Trudno wobec tego uniknąć pytania o to, czym się kierować przy jego opracowywaniu.

Po pierwsze – własne upodobania

Jeden z poważniejszych błędów popełnianych podczas planowania wystroju wnętrz jest związany z tym, że osoby zastanawiające się nad nim starają się jednocześnie nadążać za wszystkimi najnowszymi trendami. W konsekwencji wnętrze wygląda niczym wyciągnięte z salonu meblowego. Nie zdaje się to jednak na wiele, nikt bowiem nie czuje się w nim dobrze. Co więcej, moda zwykle przemija niemal tak szybko, jak się pojawia. Nie mija więc wiele czasu, a okazuje się, że przeprowadzenie remontu jest jedynym rozwiązaniem, które można zaakceptować.

Po drugie – wielkość pomieszczeń

Nie każdy trend może zaistnieć w każdym pomieszczeniu, nasz projekt wystroju wnętrza powinien być więc w dużej mierze uzależniony od wielkości tego ostatniego. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, należy dążyć przede wszystkim do tego, aby nie zaczęło nas przytłaczać ciasnotą. Jeśli z kolei jest bardzo duże, należy starać się, aby nie było zbyt surowe w swoim odbiorze. Gdy mamy problem z określeniem, jakie rozwiązania są dopuszczalne, a jakie już nie, dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z oferty przygotowanej przez biuro projektowe.

Po trzecie – przeznaczenie pomieszczeń

Realizując nasze wizje artystyczne nigdy nie powinniśmy zapominać o tym, że mamy do czynienia z wnętrzami, które nie będą obiektami muzealnymi. Tak my, jak i inni domownicy, będziemy w nich mieszkać, a co za tym idzie, pomieszczenia powinny być funkcjonalne. Na szczęście, funkcjonalność wcale nie kłóci się dziś z atrakcyjnością wizualną, nie ma przy tym znaczenia to, czy interesują nas rozwiązania awangardowe, czy też styl rustykalny. Projektując wystrój wnętrz dobrze jest zawsze pamiętać, że tworzymy rozwiązania, które będą nam służyć przez wiele lat i jako takie powinny sprawdzać się możliwie jak najlepiej.