© Asz Design 2017.

Lokalizacja okien a strony świata


Okna północ - południe

Każda strona świata ma swoje plusy. Z tego powodu – jeśli planujesz budowę bądź zakup domu – powinieneś ustalić, które pomieszczenia będą znajdować się w określonej części domu. Możesz doskonale zaplanować, gdzie np. umieścisz łazienkę, suszarnię, sypialnię i salon. Każde z tych pomieszczeń może być doskonale oświetlone i ocieplone. Okno na północ to gwarancja dobrej wentylacji – w takim pomieszczeniu będzie najciemniej i najzimniej. Pokój z oknem na północ to dobry pomysł na sypialnię lub łazienkę. Doskonale sprawdzi się także na poddasze (gdzie i tak jest zbyt ciepło przez wzgląd na bliskość dachu). Okno południowe jest odwrotnością wszystkich cech północnego. W pokoju z takim oknem można zorganizować np. salon. A już najlepiej wyjście na werandę. Okno południowe gwarantuje największą ilość słońca i ciepła. Słońce zagląda przez takie okno prawie przez cały dzień. Oczywiście ma to swoje ewidentne plusy. Nawet zza firanki do pokoju wpada mnóstwo światła. Z drugiej strony trudno wyobrazić sobie okno południowe bez zabezpieczenia. Przebywanie w takim pomieszczeniu byłoby bardzo trudne.

Okna wschód - zachód

Okna wychodzące na Wschód lub Zachód są dosyć zbliżone w kwestii temperatury. Można ich możliwości termiczne określić jako „zadowalające”. Z całą pewnością okna zlokalizowane w ten sposób nie będą przyczyną nagłych skoków temperatury. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. To, co należy przemyśleć w kontekście ustawienia okien w kierunku wschodnim i zachodnim to priorytety w kwestii oświetlenia. W biurze bardziej przyda się okno na zachód. Dłuższe słońce sprzyja pobudzeniu – nie będziesz tak chętnie zasypiać nad biurkiem. Z kolei okno na wschód będzie dobre na pokój dla dziecka/nastolatka/studenta. Poranne słońce pobudzi do działania, wieczorna ciemność ukoi do snu.  

Szukam mieszkania w bloku - na co zwrócić uwagę?

Jeżeli masz zamiar kupić mieszkanie w bloku, koniecznie sprawdź dokładne położenie okien. Nie pozwól na to, żeby do mieszkania nie docierały żadne promienie światła – zawsze pytaj o to agenta nieruchomości! O wiele lepiej jest, jeśli do mieszkania wpada zbyt dużo słońca niż gdy nie ma go wcale.