© Asz Design 2017.

Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię?


Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, nic więc dziwnego, że jej projektowi poświęca się szczególnie wiele uwagi. Jak zatem przygotować projekt kuchni na tyle atrakcyjny, że pomieszczenie to przez długi czas nie będzie wymagało najmniejszych choćby korekt? Pomoże w tym kilka sprawdzonych rad.

Idea trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy to określenie, które pojawia się w każdym poradniku poświęconym projektowaniu kuchni, a nacisk, jaki się na nie kładzie, wydaje się uzasadniony. Termin ten nawiązuje do ustawienia tych trzech elementów wyposażenia kuchni, które mają w jej przypadku największe znaczenie. Punktami tymi są lodówka, zlewozmywak oraz płyta kuchenna. Jeśli więc korzystanie z kuchni ma być efektywne, powinny znajdować się one w pewnym oddaleniu od siebie, oparte na wierzchołkach trójkąta. Odległości pomiędzy kolejnymi wierzchołkami nie zawsze są takie same, wiele zależy bowiem od tego, jaki metraż ma kuchnia. Przyjmuje się jednak, że pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem powinno być od 120 do 210 centymetrów, taka sama odległość powinna być przy tym zachowana pomiędzy zlewozmywakiem i kuchenką. Wyjątkiem jest odległość między lodówką oraz kuchenką, tu bowiem dopuszczalne jest od 120 do 270 przy kuchniach większych.

Więcej światła!

Projektowanie kuchni powinno uwzględniać także kwestie związane z oświetleniem. Nietrudno jest się przecież domyślić, że górne źródło światła może nie być wystarczające, warto więc zadbać o stosowne oświetlenie punktowe. Te szczególnie ważną rolę pełni nad blatem kuchennym ułatwiając w istotny sposób przygotowanie posiłków. Dodatkowe oświetlenie z pewnością przyda się także nad zlewozmywakiem.

Garść innych porad

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy postarać się, aby w kuchni gniazdka elektryczne były rozmieszczone tak, aby spełniały nasze potrzeby. Warto umieścić je choćby nad blatem, przygotowując posiłki często potrzebować będziemy bowiem sprzętu AGD. Równie ważna okaże się z pewnością wydajna wentylacja (jeśli jest naturalna – zadbajmy o nawiewniki) oraz rozmieszczenie szafek i szuflad odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom.