© Asz Design 2017.

Remont mieszkania - sposób na nowy wystrój wnętrz


Zmiana koloru ścian, płytek na podłodze czy kapitalny remont łazienki? Polacy chętnie przeprowadzają remonty, na ogół w okresie letnim i wiosennym. Raport serwisu Oferteo.pl z 2017 roku pokazuje, że jeśli już decydujemy się na remont, to jest to szereg działań składających się na kompleksową renowację lub zmianę wykończenia mieszkania. 

Jak remontują się Polacy?

Najczęściej, zgodnie z ankietą przeprowadzoną w 2017 roku, Polacy remontują duże powierzchnie mieszkalne, od 41 mkw wzwyż oraz wiele pomieszczeń naraz - od 4 i więcej.  Taką deklarację w badaniu złożyło ponad 70 proc. ankietowanych. Z sondażu „Mój Dom”, przeprowadzonego przez firmę Westwing Home & Living, wynika, że gruntowny remont realizujemy w naszym domu lub mieszkaniu raz na 5-10 lat. W takich odstępach czasu remont domu organizuje 39 proc. ankietowanych. Co ósmy Polak decyzję o generalnych zmianach w mieszkaniu podejmuje raz na 3-5 lat lub co 10-15 lat. 

Jeśli już decydujemy się na remont, ma on szeroki zakres. Najczęściej zmieniamy wystrój pokoi, rzadziej przedpokoju, kuchni czy łazienki. Wśród planowanych prac remontowych znalazły się takie działania jak:

• malowanie,
• gipsowanie ścian,
• naklejanie tapet,
• renowacja podłóg,
• wymiana lub renowacja instalacji centralnego ogrzewania. 

remont jako odświeżenie mieszkania

Kiedy remont jest koniecznością?

Podjęcie decyzji o remoncie najczęściej związane jest ze znacznym zniszczeniem pokrycia ścian czy podłóg, rzadziej chęcią po prostu zmiany dotychczasowej aranżacji pokoju. Generalny remont podejmowany jest na przykład przy okazji zakupu mieszkania czy domu z rynku wtórnego. Po byłym właścicielu mogą nam pozostać zużyte tapety na ścianach i linoleum na podłodze. W takich warunkach trudno mieszkać komfortowo, dlatego decyzja o remoncie jest właściwie obowiązkowa. 

Generalny remont - szansa na całkowitą zmianę aranżacji wnętrz 

Remont kapitalny mieszkania jest poważnym i kosztownym przedsięwzięciem, obejmującym nie tylko powierzchowne prace, takie jak wymiana paneli podłogowych, tapet czy koloru ścian. Najczęściej generalny remont dotyczy wymiany instalacji w domu czy w mieszkaniu, wymiany elementów centralnego ogrzewania, np. grzejników, jak i armatury w łazienkach czy mebli w zabudowie. Takie prace remontowe będą trwały co najmniej kilka tygodni, co może być uciążliwe dla właściciela mieszkania. Znajdując jednak zalety remontu generalnego, należy powiedzieć, że staje się on znakomitą okazją do całkowitej zmiany aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli odczuwamy potrzebę większych zmian, ale nie chcemy lub nie mamy czasu pilnować budowlańców czy też tworzyć nowy projekt aranżacji samodzielnie, warto poszukać firm oferujących wykończenia pod klucz. W ten sposób możemy zlecić nieprzyjemną część pracy i w tym czasie wyjechać na urlop, nie przejmując się remontem w naszym domu. Profesjonaliści zajmą się wszystkich – projektem wnętrz oraz kontrolą czy pracę w mieszkaniu idą zgodnie z nim.

wykończenie pod klucz wrocław